Video Details

Title: Unitary method

Section: Review of percentage and ratios

Course: General Maths Units 1 and 2

Share video:

I would be really grateful if you can support the work I do by subscribing to my YouTube Channel. It really just tells me that people are watching and appreciating the content.

    Want to skip to the best bits? Gain access to chapters by taking out a (very reasonable and cheap!) one year plan.

Sorry. Lesson notes for this video are for members. To gain access, please consider supporting me by taking out a (very reasonable and cheap!) one year plan by clicking here.

vce maths maths tutorials year 11 general maths general maths year 11 maths grade 11 maths unit 1 and 2 general maths unit 1 and 2 unitary method what is the unitary method finding the cost of one unit of something unit cost vce general maths vce general
Unitary method
Thumbnail

Sorry!

This video is for subscribers only.

To view this video please support me by purchasing a (very cheap!) years access.

Pricing
About Lesson

This is the next video in the Unit 1 and 2 course for General Mathematics. I take a look at what it means by Unitary method. Unit means one and so we look at how we can find the price of one unit of something and how this can help us decide if something is a best buy or not. There are a number of worked examples which are used to explain the theory in a clear and easy to understand way.

LEGAL STUFF (VCAA)

VCE Maths exam question content used by permission, ©VCAA. The VCAA is not affiliated with, and does not endorse, this video resource. VCE® is a registered trademark of the VCAA. Past VCE exams and related content can be accessed at www.vcaa.vic.edu.au

Comments for this lesson

0 comments have been posted.

Add comment to video

Required for comment verification