Schools and MaffsGuru.com
Let's talk
Let's be honest, I created this to be used by as many students as I can. Maths shouldn't be hard. It shouldn't be boring.
You as a member of staff have enough to do. Let me help by providing another resource which I keep being told is really good. Students who are absent can still learn and you can be confident that you're doing all you can to help them.
The videos are created primarily to help my own students. They are taught in my own unique style. I have the support of the best resource and do all I can to create interesting, stimulating and fun videos which don't shy away from the fact that the students need to learn.
If you are interested in joining other schools who are already using MaffsGuru.com to support their teaching then send me a message and I'll get in touch with you.
Pricing
I'm not trying to be rich or famous so the pricing is what it would be for a normal subscription. I just do all the hard work for you. Schools have better things to spend their money on.
The school pricing (at the moment) is $15 per student for 20 or more students.
If you are thinking of subscribing 100's of students please let me know in the message.
What you need to do ...
To take out a school subscription please download this file.
I need to know the following information to allow me to set up a user account:
  • Student firstname
  • Student surname
  • Student year level
  • Student email address (this will be their username for logging in)
  • School name
Once you know how many student subscriptions you will be taking out, you will need to raise a Purchase Order with your school and send me the PO number. I will then invoice the school for the required payment. Once payment has been received, I will turn the user accounts live and they will receive an email to their school email address advising them of their username and password.
Simple.